Корисні посилання

 1. Державні стандарти – Міністерство освіти і науки України
 2. Міністерство освіти і науки України: Головна
 3. Український Центр Оцінювання Якості Освіти
 4. Офіційний веб-сайт ПОІППО імені М.В. Остроградського
 5. Методичний портал
 6. Управління освіти виконавчого комітету Полтавської …
 7. Освіта.UA: Освіта в Україні та за кордоном
 8. Полтавська міська централізована бібліотечна система …
 9. Департамент освіти і науки Полтавської …

Перша допомога при опіках

Перша допомога при опіках – важливий захід, від якого багато в чому буде залежати стан потерпілого.

Опік – один з найпоширеніших видів травм у побуті. Опіки можуть бути викликані термічними, хімічними і фізичними агентами.

В залежності від температури ушкоджувального агенту (при термічних опіках), його обсягу, часу і площі контакту з ділянкою тіла, ушкодження можуть бути різними по тяжкості. Опіки першого ступеня характеризуються лише почервонінням і печінням ураженої ділянки. При опіках другого ступеня на травмованій ділянці з’являються пухирі , а при опіку третього ступеня відкриваються рани. Опіки четвертого ступеня характеризуються великими ділянками ураження, що уражають глибокі шари тканин. Нерідко такі травми призводять до смерті потерпілого.

При опіках вкрай важливо вчасно надати адекватну першу допомогу. Від того, як швидко і правильно ви надасте допомогу собі або постраждалому, залежатиме подальший стан потерпілого.

Найбільш поширеними факторами отримання подібних травм є:

 • Вогонь;
 • Гаряча вода і пар;
 • Удар електричним струмом;
 • Розпечені речі;
 • Легкозаймисті рідини та речовини;
 • Гарячий газ і газоподібні речовини;
 • Опромінення.

Як надати першу допомогу при опіках

Усуньте джерело опіку

В першу чергу потрібно усунуту джерело опіку, і чим швидше ви це зробите тим краще. Якщо на потерпілому горить одяг, потрібно його як найшвидше зняти, або накинути на людину ковдру, плащ або будь яку іншу тканину, щоб перекрити доступ кисню до полум’я. Якщо у вас немає підходящого матеріалу, потерпілого можна облити водою.

Після усунення джерела опіку необхідно звільнити пошкоджуючи ділянки від одягу і гарячих частинок. Проте ні в якому разі не відривайте прилиплі до тіла частини одягу і предметів. Видаляйте тільки ті елементи, які зможете без зусилля.

Охолодження уражених ділянок

Якщо у потерпілого опік першого або другого ступеня, ушкоджену ділянку потрібно підставити під струмінь холодної води на 15-20 хв. При цьому не рекомендують використовувати лід, остільки ви можете тільки погіршити ситуацію. Охолодження не дозволить опіку поширитися в глибокі шари ураженої ділянки.

Якщо мова іде про опіки 3 або 4 ступеня, то в якості охолоджуючого агента потрібно використовувати змочену у воді тканину, яку потрібно прикласти на ушкоджену ділянку.

Закриття опікової поверхні

Після охолодження опікову поверхню потрібно закрити для обмеження її контакту з навколишнім середовищем. Так ви знизите вірогідність розвитку інфекційного процесу, особливо якщо на ушкодженій ділянці відкрилась рана.

Для закриття ушкодженої ділянки можна використати бинтово-марлеву пов’язку (як суху, так і оброблену антисептичним розчином). Такі пов’язки не повинні подразнювати рани і посилювати больові відчуття.

Знеболення

Якщо у вас є знеболюючі препарати, можна дати їх потерпілому. В даному випадку можна використати як таблетовані, та і ін’єкційні форми знеболюючих препаратів. Для цих цілей підійдуть нестероїдні протизапальні препарати, наприклад, кеталгин, диклофенак, німесулід ,дексалгін, парацетамол і інші.

Транспортування хворого

Потерпілого потрібно як найшвидше доставити в найближче стаціонарне відділення хірургічного або травматичного профілю. В медичній установі проведуть всі необхідні заходи, направленні на попередження розвитку інфекційного процесу і якнайшвидше загоєння ураженої ділянки.

Чого не слід робити

Найбільш розповсюдження помилка при опіках  – це змазування ушкодженої ділянки маслом, кремом, маззю, яєчним білком і іншими подібними засобами. Це категорично не можна робити, оскільки такі засоби  утворюють плівку на поверхні шкіри, що тільки погіршить теплообмін, а значить, опік пошириться вглиб тканин.

Крім того не можна відривати прилиплу до рани одяг і проколювати утворені пухирі. На тільки,що обпечене місце не можна наносити про опікову піну.

Перша допомога при опіках хімічними речовинами

Найчастіше такі травми відбуваються на виробництві, однак в домашніх умовах можна обпектися хімікатами при необережній роботі з деякими речовинами: оцтовою кислотою, засобами для прибирання з високим вмістом лугу, нерозбавленою перекисом водню.

 • Особливістю таких пошкоджень є те, що хімікати проникають глибоко в шкіру і навіть після видалення з поверхні продовжують діяти. Тому при наданні першої допомоги намагайтеся не торкатися до ушкодженого місця, щоб не збільшити площу ураження.
 • Компреси не підійдуть: краще помістити обпалену область під струмінь холодної води на 20 хвилин.
 • Хімікати нейтралізуються по-різному: так, при впливі кислоти місце пошкодження слід присипати содою або полити мильною водою, в той час як уражене лужним складом місце краще обмити неміцним розчином оцту чи оцтової кислоти.
 • Після нейтралізації дії хімікату можна прикрити уражене місце стерильним бинтом або тканинною серветкою.

Перша допомога при опіках електрикою

Поразки електрикою можуть виникнути внаслідок дотику голими руками до оголених проводів, мокрим металевим контактам, при ударі блискавкою, при електрозварюванні. Визначити ступінь і глибину ураження іноді буває досить складно, так як в деяких випадках ураження електрикою впливає на глибинні тканини, практично не залишаючи слідів на шкірі.

Перша допомога при опіках електрикою повинна надаватися негайно, так як цей вид травм дуже небезпечний. Через те, що уражену ділянку тіла на час втрачає чутливість, потерпілий може не надати належного значення травмі. Однак при глибинному ураженні струмом можливо не тільки отримання термічних пошкоджень, але і порушення функцій внутрішніх органів, а також зміна складу крові. Постраждалого потрібно доставити в лікарню негайно, а до приїзду медиків провести ряд дії з наданням першої долікарської допомоги:

 • Розімкнути ланцюг. Зверніть увагу: не можна торкатися до потерпілого голими руками, так як ви ризикуєте також потрапити під дію струму. Щоб розімкнути ланцюг, потрібно витягнути шнур з розетки або відштовхнути людину яка знаходиться під дією струму дерев’яним або гумовим (ні в якому разі не металевим) предметом.
 • Перевірити частоту пульсу і кількість серцевих ударів. Якщо дихання і пульс відсутні, зробити непрямий масаж серця і штучне дихання.
 • Розмістити людину таким чином, щоб тіло виявилося вище голови. Для цього можна використовувати згорнути в валик ковдру, підкладену під нижню частину тіла.

При сонячних опіках

до методів першої допомоги відносяться наступні дії: потерпілого слід негайно перевести в тінь, обробити почервонілу шкіру пантенолом. Почервоніння шкіри є першим симптомом сонячного опіку, при якому методи долікарської допомоги дозволяють швидко усунути наслідки.

Якщо ви відчуваєте сильний біль, то можна прийняти знеболююче. Поспостерігайте за своїм станом: поява набряків, нудота, слабкість, запаморочення можуть говорити як про сонячний удар, так і про алергічну реакцію. У цьому випадку варто звернутися до лікаря.