Практичний психолог

Інформація для батьків, вчителів

Стрес, відсутність рівноваги, внутрішня тривога не замовкає – це наша навколишня реальність. Кожен і кожна зараз у тих обставинах, які важко осягнути розумом. Бо насамперед вони ранять душу ❤️‍🩹Що із цим робити? Де віднайти джерело сили? Як перестати чути свист ракет, коли небо чисте? Як не соромитися пожалітись, бо «комусь зараз ще гірше»? Як не боятися у себе самого запитати: «Чуєш, а ти як?»

Не ігноруй себе. Не відкладай себе до перемоги. Це відповідально, не давати стресу перемогти. А зізнатися собі, що «я не ок і мені важко» – не слабкість, а мужність.Додайте до своєї аптечки самодопомоги анімаційні відеоролики, які разом із потужною творчою командою створено в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олена Зеленська.

За посиланням – перший відеоролик, який присвячений природі стресу і його ролі в нашому житті 📲https://bit.ly/3Zt3m1nℹ️

Цикл відеороликів створено ГО «Безбар’єрність» спільно з Міністерство охорони здоров’я України за підтримки World Health Organization (WHO). Наразі доступні чотири епізоди, в роботі – ще чотири 🎥🧏🏼‍♀️ Всі серії мають субтитрування та переклад українською жестовою мовою (дякуємо Всеукраїнська асоціація перекладачів жестової мови та людей з інвалідністю), тож є доступними для людей з порушеннями зору та слуху.

Більше про те, як можна допомогти собі та іншим у періоди стресу, дізнавайся на 📲https://bf.in.ua/turbota

🤔 Як почати будувати плани на майбутнє, незважаючи на війну?

Рік тому наші довоєнні плани, сенси та бачення майбутнього було зруйновано. У такі моменти людина завмирає і намагається впоратися з реальністю. Її життя відібрали, не запитали, не дали можливості підготуватися.

❓Що робити

📌Спочатку прожити цю ситуацію як втрату

Це складно, тому що хочеться триматися за минуле щосили. Але зв’язок з тим, що пішло назавжди, тягне назад, ставить життя на паузу. Треба виплакати цю втрату. Дозвольте собі відчути злість та смуток. Головне не застрягти в цих станах. Адже зараз атмосфера “благодатна” для страждання, а тих, хто критикує радість та задоволення, забагато.

📌 Не вимагати від себе стільки ж, скільки раніше

Зараз люди, так би мовити, регресують, відкочуються назад у примітивні форми захисту та задоволення базових потреб. Йдеться про піраміду Маслоу – безпека, повітря, вода, їжа, сон. Це нормально, і не треба спонукати себе на великі справи, якщо ви не висипаєтеся або щодня чуєте сирени повітряної тривоги.

📌 Починати будувати короткострокові плани

На годину, день, тиждень. Акуратно та поступально, не перестрибуючи “через сходи”.

📌 Не лаяти себе, не звинувачувати, якщо спочатку не виходить

Внутрішня підтримка є особливо важливою. Але чи можете ви взагалі спиратися на себе та свої відчуття? Якщо ні, цю опору потрібно поступово виростити.

📌 Розпочати пошук нових сенсів

Сенси – це те, що тримає нас на плаву, допомагає справлятися з неідеальністю світу і з нашою незадоволеністю ним. Сенси не універсальні. Нема списку, який підійде всім, і його потрібно створити самому. У когось це можуть бути діти, в когось робота, хтось бачить себе в регулярних закоханостях, а хтось у тихому сімейному житті.

‼️Головне намагатися бути у стані “хотіння”, внутрішньо наповнюючись важливими особисто для вас речами.

Джерело: психоаналітикиня Ольга Корбут.

🤯 Тривожні думки: рекомендації щодо самодопомоги

❓ Звідки приходять погані думки? Вони — паростки складних ситуацій та травмувальних подій. До того ж це ментальне “бадилля” має вдосталь добрива з негативних оцінних суджень сторонніх та власних гірких помилок. По суті, погані думки є відлунням негативного досвіду — як свого, так і чужого. Крім того, одна з особливостей пам’яті — зберігати спогади про невдачі довше, ніж про успіх.

Тобто сама собою наявність поганих думок є абсолютно нормальним явищем. Але тільки в тому разі, коли вони — як хмарки на емоційному небосхилі. Промайнули й щезли. Та іноді погані думки стають нав’язливими. Вони здатні псувати сон, впливати на здатність розсудливо міркувати, працювати й загалом вести активне життя.

Найчастіше негативні переживання посилюються після сильного стресу або на тлі емоційного вигорання. Ці стани наразі характерні для майже кожного з українців через війну.

🔔 Перший дзвіночок — надмірна наявність у думках чи навіть висловлюваннях слів-маркерів, які вказують на перебільшення масштабів катастрофи: “усі”, “завжди”, “ніколи”, “нікому”, “нічого”.

Загалом для роботи із тривожними думками рекомендуємо використовувати такий алгоритм:

 1. Опишіть ситуацію, що викликає у вас занепокоєння.
 2. Перерахуйте тривожні думки, які виникають щодо цієї ситуації.
 3. Розташуйте ці думки за ступенем вірогідності відповідності реальній ситуації (від більш реальних до менш реалістичних).
 4. Придивіться до думок, в яких є високі шанси на втілення в житті. Подумайте, на які життєві обставини ви в змозі вплинути?
 5. Складіть план дій: що будете робити в разі розвитку подій за найгіршим і найкращим сценарієм.
 6. Знайдіть та запишіть думки, які додають сил, ресурс, надію на позитивний результат.

❗Аналізуючи тривожні думки, важливо усвідомити, що це лише думки, а не реальність.

❗Якщо вам складно об’єктивно оцінити проблему — спробуйте побачити її очима іншої людини (батьків, друга, публічної людини, яку ви поважаєте, або навіть кіногероя).

За матеріалами (Джерело: Юлія Ворман, практичний психолог).

Інформація для батьків, вчителів

Насильство поруч: Як розпізнати домашнє насильство – Divoche.Mediahttps://divoche.media/2022/10/21/na

sylstvo-poruch-yak-rozpiznaty-zapobigty-ta-vryatuvaty/

На які ознаки варто звернути увагу:

 • синці під очима або на руках, розбиті губи, сліди на шиї, розтягнені зап’ястя;
 • виправдання травм власною незграбністю, випадковими падіннями тощо;
 • носіння одягу, що не відповідає сезону, наприклад, довгі рукави влітку, щоб прикрити синці;
 • хвилювання, тривога або постійне побоювання партнера, намагання постійно йому догодити;
 • надмірна конфіденційність щодо свого особистого життя або партнера;
 • зміни особистості — людина, яка була впевненою у собі, стає нерішучою, має низьку самооцінку;
 • припинення стосунків із друзями, колом спілкування, родичами;
 • відмова від занять, до яких був великий інтерес;
 • скарги на поганий сон;
 • скасування зустрічей останньої миті, часті пропуски або запізнення на роботу чи навчання без вагомих причин;
 • виправдання поведінки партнера, наприклад тотального контролю, тим, що він має такий характер або «просто дуже ревнивий»;
 • відсутність доступу до власної кредитної картки або звітування за кожну витрачену гривню.

Самоідентифікація важлива, бо лише сама постраждала може звернутися по допомогу та розірвати коло насильства.

За допомогою постраждалі можуть зателефонувати на гарячу лінію «Ла Страда — Україна»:

0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

​​🔴 Як розпізнати суїцидальну поведінку

Суїцид– це навмисне самоушкодження із трагічним фіналом, є найпоширенішою у світі причиною неприродньої смерті. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 40 секунд одна людина у світі позбавляє себе життя.

Виявити суїцидальну поведінку буває важко навіть фахівцеві, проте існує низка ознак, станів особи, які можуть свідчити про небезпеку. Спочатку давайте розберемося з поняттям «суїцидальна поведінка» та які вона має форми.

🔸По-перше, це думки про самогубство, бажання і наміри вбити себе, суїцидальні мотиви, певні емоційні переживання (туга, безнадія, тривога, почуття провини).

🔸Виділяють внутрішні і зовнішні форми суїцидальної поведінки.

Внутрішні форми:

✖️суїцидальні думки (міркування людини про відсутність цінності і сенсу життя);
✖️суїцидальні задуми (обирається спосіб, визначаються засоби, час вчинення самогубства);
✖️суїцидальний намір (утворений із задумів і вольового рішення).

Зовнішні форми:

✖️завершений суїцид (цілеспрямований вчинок самогубства);
✖️суїцидальна спроба (цілеспрямоване оперування засобами самогубства, яке внаслідок певних обставин не завершується смертю).

🔸Основними причинами, чому людина вирішила піти на цей крок, можуть бути: сімейно-побутові конфлікти; фінансові труднощі; конфлікти на роботі; відчуття нереалізованості та нерозуміння іншими та ін.

Людина, яка виявила бажання позбавити себе життя, – це перш за все особа, яка почувається в безвихідному становищі та хотіла б, щоб їй допомогли. І в такому разі акт суїциду може виступати як відчайдушна спроба привернути до себе увагу. Людина наче «кричить» про свою безпорадність та загнаність у кут.

Для того щоб вчасно зарадити людині та не допустити трагічного фіналу, слід бути більш пильним і сприймати всерйоз певні зміни в поведінці, а саме: 

✖️втрата інтересу до звичних видів діяльності;
✖️незвичне зниження активності, нездатність до вольових зусиль;
✖️агресивність, дратівливість;
✖️будь-які раптові зміни в поведінці і настроях, особливо тих, що віддаляють від близьких людей;
✖️схильність до необачних і безрозсудних вчинків;
✖️надмірне споживання алкоголю чи таблеток;
✖️підбиття підсумків, приведення справ до порядку, приготування до акту суїциду;
✖️нехтування зовнішнім виглядом.

Якщо ви помітили когось зі свого оточення, хто висловлює думки про те, що без нього було б краще або його поведінки, звички різко змінилися – не ігноруйте ці сигнали. Навіть під час теплої бесіди ви можете допомогти людині побачити інші шляхи вирішення її проблеми. Покажіть людині, що ви поруч, що ви можете допомогти у вирішенні її ситуації. Вчасно звернена увага та проявлена турбота – запорука сталих стосунків і спосіб запобігання непоправної втрати.

Якщо ж ви помічаєте за собою суїцидальні думки або помітили це за кимось із своїх близьких – зверніться до фахівця (психолога або психотерапевта).

За матеріалами . Джерело: Галина Волошина, психологиня.

ФОРМУЄМО ПСИХОЛОГІЧНУ СТІЙКІСТЬ
Ефективна дія ➡️ сортування проблем
📌У ситуації зіткнення з життєвими викликами, як-от війни, часом руйнуються усі звичні процеси нашого життя, а відтак ми стикаємося одночасно з великою кількістю проблем та труднощів у сфері безпеки, сім’ї, житла, фінансів, роботи, здоров’я і т. д.
😔І часом просто руки опускаються від цієї гори проблем, яку, як здається, просто неможливо розібрати.
🙀Або ж ми беремося хаотично пробувати щось вирішувати чи робимо нереалістичні плани, а тоді вигораємо, чи беремося за другорядні речі, а тоді нас заповнює тривога від переживань, як з усім тим справитися. Тож тому нам так важливо перш ніж вирішувати, поділити цю «гору» на менші групи і розставити пріоритети.
🧾Рекомендації:
1️⃣ Намагайтеся підійти до проблем із більшим ступенем усвідомлення, без автоматизму, адже в часі життєвих випробувань пріоритети можуть відрізнятися від звичних.
Налаштування «за замовчуванням» слід тимчасово перемкнути на «ручне керування». І не забувати про принцип енергоощадності!
2️⃣ Виділіть час на «інвентаризацію проблем» — запишіть їх для початку просто в суцільний перелік або на окремих картках.
3️⃣ Визначте кілька напрямів сортування — в які уявні «кошики» ви розкладатимете проблеми.
Приклади ідей для назв «кошиків»:
•невідкладні на сьогодні;
•дуже важливі, потребують основної уваги в найближчий час;
•важливі, але можуть без проблем почекати;
•ті, про які можна попросити допомоги в інших;
•ті, які можна викреслити або відкласти на необмежений час.
4️⃣ Впорядкуйте відповідні окремі списки (по «кошиках»), беручи по черзі пункти загального списку і оцінюючи їх за кількома критеріями — зокрема, такими як важливість та центральність цієї проблеми, її невідкладність, можливість її вирішити самостійно, наявність ресурсів допомоги, наслідки вирішення зараз чи відтермінування, скільки енергії та ресурсів вона потребує і т. д.
5️⃣ На основі впорядкування застосуйте планування на день, тиждень, місяць і т. д. — які проблеми є пріоритетними, скільки часу потрібно виділити на їхнє рішення, в якій послідовності до них братися, коли і в кого попросити допомоги.
6️⃣ Зробіть ваші списки наочними і зручними в користуванні (телефон, записник, стікери на стіні і т. п.) та усі нові надходження труднощів, проблем і життєвих завдань сортуйте одразу до наявних списків-«кошиків».
Примітки:
✅ Ця техніка допомагає економно і мудро використовувати час та енергію.
✅Вона теж дає відчуття контролю і фокусує увагу на тому, що в наших силах змінити.
✅ Дуже важливо використовувати записи: коли ми переносимо проблему на папір (чи записуємо в комп’ютері) — ми можемо бачити її ясніше зі сторони. І можемо тоді звільнити простір «у голові» — для зосередження лише над тим, над чим зараз працюватимемо.
❗️Пам’ятайте, одне з найважливіших рішень, яке може суттєво збільшити продуктивність — це рішення про те, які проблеми і завдання ви зараз можете зняти зі списку, викреслити.
Джерело: Український інститут когнітивно-поведінкової терапії.

Інформація для батьків учнів 5-11 класів

Інформація для батьків учнів 5-11 класів

До офіційних джерел у час війни відноситься: Офіс Президента України, Генеральний штаб ЗСУ, Кабінет Міністрів України, Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція України, ДСНС, Сухопутні війська ЗСУ, Військово-морські сили ЗСУ, Територіальна оборона ЗСУ, Центр стратегічних комунікацій та інформаційно безпеки, Ukraine Now, Країна_інфо.

😱 Чи є емоційне забарвлення повідомлення? Чи в ньому лише факти?
Факти — це конкретні цифри, статистика, графіки, імена реальних людей.

💚 Чи має ця інформація користь?
Висвітлення загальних подій в країні та окремо в кожному місті — це те, що дозволяє розуміти повну картину та певним чином контролювати перебіг подій, наприклад, для вибору більш безпечного місця.

🤯 Як це впливає на мене?
Негативно емоційно забарвлена інформація часто викликає занепокоєння, посилює тривогу та відчай. Доволі часто цей шлях обирають дезінформатори для того, щоб посіяти відчуття зневіри.

⛔ Повідомлення на кшталт «Дуже терміново!», «Це правдива інформація, передайте далі» — найчастіше є неправдивими.

Існує багато ініціатив, які підтримують батьків та дітей, які постраждали від війни в Україні – від міжнародних організацій до невеликих волонтерських акцій.

❤️ Нижче список деяких з них:

🤰Для вагітних
🔸 Телеграм-канал «Безпечно для вагітних та мам», де можна знайти акушерок по всій країні – https://t.me/bezpekavagitnihua;
🔸 Допомога та супровід пологів онлайн – +972544870260 (Інна).

🙏 Психологічна допомога
Безкоштовні консультації через Messenger, Viber, Telegram та по телефону:
🔹 Марина +38 098 996 97 90,
🔹 Євген +38 097 314 53 83,
🔹 Марта +38 050 371 40 55 (Львів – офлайн),
🔹Сайт https://rozirvykolo.org/

🔸 Також, якщо ви відчуваєте тривогу, панічні атаки чи маєте ознаки депресії, залишайте заявку на платформі https://tellme.com.ua/ та очікуйте на зворотний зв’язок від фахівця. Консультації проводяться безкоштовно в режимі онлайн.

👩‍👦‍👦 Для дітей
🔹 Безкоштовні психологічні консультації для батьків, дітей та молоді:
Телефонуйте 116 111 або 0 800 500 225, або пишіть на @childhotline_ua

💼 Ресурси для біженців
🔸 Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону української урядової гарячої лінії: +38 044 284 19 15.
🔸 Національна безкоштовна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, яка продовжує щоденно працювати.
Номери телефонів: 527 (безкоштовно з мобільних) та 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних). Гаряча лінія працює з 8:00 до 20:00 щодня.

Війна триває. І в цій війні кожні батьки мають рятуватися самі та рятувати своїх дітей, фізично та психічно.👨‍👩‍👧‍👧 Діти – дзеркало емоційних реакцій батьків, дорослих, що поруч. Тому перше, що треба зробити батькам, – вдягнути кисневі маски на себе. Стабілізувати свій власний емоційний стан.

👇 Що робити?

💚 Згадайте свої цінності.
Знайдіть свої нерушимі маяки на шляху вперед. Наші мрії, наші плани можуть змінюватись та руйнуватися. Але наші цінності не зникають ніколи.

🙏 Згадайте, що вам потрібно зараз.
Нагадуйте собі про теплу воду, бо ми забуваємо пити, а стрес зневоднює. Про їжу. Про чисті руки, голову та зуби.

Знайдіть собі час і простір побути для себе, а не для дітей. Хоч дві хвилинки: закрити очі, зробити повільний видих, знайти спокій.

Не намагайтесь удавати, що ви залізний робот чи ідеальна людина. Ви маєте право на почуття та емоції.

🧸 Залучайте дітей.
Найважливіше, що ми можемо отримати після війни – величезний пласт людей з почуттям безпорадності. Давайте дітям можливість робити щось посильне для них, мати свою часточку відповідальності в житті. Нести сумку, мити чашку, робити бутерброди, слідкувати за іграшкою..

🗣 Не соромтесь звертатися за допомогою.
Якщо ви відчуваєте, що не справляєтесь і вам потрібна підтримка – обов’язково звертайтеся до спеціалістів. Іноді одна зустріч дитини з дитячим психологом дає неймовірне полегшення усім. Одна розмова мами зі спеціалістом дає їй ресурс справлятися ще місяцями.

Декілька базових правил щодо паролей в Інтернеті, які треба обговорити з дітьми.

✅ По-перше, не можна повідомляти нікому паролі від облікових записів у соціальних мережах або на серверах онлайн-ігор. Навіть своєму найкращому другові. Навіть якщо про це просить «співробітник» соціальної мережі типу Instagram чи Tik Tok.

✅ Використовуйте довгі складні паролі: мінімальна довжина — 8 символів, включаючи великі та маленькі літери, цифри та розділові знаки. Ім’я домашнього улюбленця, дата народження брата чи проста комбінація типу «12345» не підійдуть. Їх легко вирахують навіть знайомі, а кіберзлочинці можуть використовувати спеціальні програми для злому.

✅ Перш ніж вводити пароль, перевірте, чи дійсно ви потрапили на той сайт, куди збиралися. Кіберзлочинці часто роблять копії популярних сайтів, щоб вкрасти логіни та паролі користувачів. Для цього уважно перечитайте URL-адресу сайту в адресному рядку браузера.

👶 З дитиною 3 – 6 років необов’язково обговорювати встановлення Kidslox. Ви можете встановити програму перед тим, як вперше даєте малюкові пристрій.

👧 Дитині віком 7-10 років найкраще встановити додаток перед тим, як давати свій перший телефон, але повідомити про це. Ви можете сказати, наприклад:

💚 “Я встановив/ла спеціальну програму, щоб захистити тебе. Вона навчить тебе безпечно користуватись інтернетом, попереджатиме про шкідливу інформацію та допоможе знайти телефон, якщо ти його десь загубиш.

👨‍ З підлітком рекомендується обговорити встановлення та використання Kidslox. Можна завантажити додаток, як умову для купівлі нової моделі пристрою, яку підліток давно хотів.

💚 Ви можете сказати: “Я куплю тобі новий телефон з однією обов’язковою умовою – на нього буде встановлений Kidslox. Ця програма захистить тебе від шкідливої ​​інформації на сайтах, попередить мене про те, що незнайома людина нав’язливо пише тобі, та підкаже, де ти зараз знаходишся”.

Якщо покупка нового пристрою не входить у ваші плани, розкажіть підлітку про свої побоювання та запропонуйте компроміс:

💚 “Зараз небезпечний час і я дуже хвилююся за тебе, але розумію, що ти ростеш та хочеш більшої свободи та самостійності. Давай домовимося, я перестану тебе розпитувати про те, що ти робиш, але ми встановимо програму, яка захистить тебе від шкідливої ​​інформації на сайтах, попередить мене про те, що незнайома людина нав’язливо пише тобі, та підкаже, де ти зараз знаходишся.

👉https://kidslox.com/ua

Як перевірити готовність дитини до школи: практичні рекомендації психолога для батьків майбутніх першокласників.

На що орієнтуватися під час прийняття рішення про готовність дитини?Топ-5 складників готовності до школи.Особливо це актуально для діток, які на початок навчального року мають вік майже 6 років. Деякі батьки вважають, що чим раніше дитина піде до школи, тим краще.Проте існує негативний досвід батьків, які віддали дітей до школи зарано, а потім довелося переживати наслідки.Попробуємо розібратися, на що звертати увагу батькам, щоб зрозуміти, чи дитина готова до шкільного навчання; а також, що вони можуть зробити для допомоги у формуванні належних якостей.Що насправді необхідно дитині для початку навчання, а що не таке важливе? Розглянемо складники шкільної готовності:Інтелектуальна готовність (фізіологічна готовність мозку до навчання)Емоційно – вольова готовність (здатність робити щось усупереч складнощам)Соціальна готовність (навички спілкування з іншими)Мотиваційна готовність («Навіщо мені школа?»)Фізичне дозрівання (готовність тіла до навчання)

Для батьків учнів 1-11 класів, учениць та учнів 9-11 класів.

Інформація про психологічну допомогу в умовах війни

Інформація з Додатоку 1до листа Міністерства освіти і науки України № 1/3737-22 від 29.03.2022

Вінницька область https://vinps.vn.ua/?p=2901 
Волинська область https://www.facebook.com/HELP.VOCSPD/ (мережа Facedook)
Дніпропетровська область http://centrpsiholog.blogspot.com/p/blog-page_26.html
Донецька область https://dnmcps.com.ua/25-03-2022-uchast-v-onlayn-naradi-dnu-imzo-dlya-dyrektoriv-oblasnykh-navchalno-metodychnykh
Житомирська область https://www.zippo.net.ua/index.php?page_id=564
Закарпатськая область http://zakinppo.org.ua/kafedri/kafedra-pedagogiki-ta-psihologii/publikacii-vikladachiv/6904-psihologija-vijni
Запоріжська область https://centrpsiholog.blogspot.com/p/blog-page_26.html
Івано-Франківська область https://www.ippo.if.ua/predmety/ocppsr/index.php?r=site/index
Київська область http://bilatserkva-cppsvr.kiev.sch.in.ua/krizove_reaguvannya/
Кіровоградська область http://koippo.in.ua/ppsr/
Луганська область http://loippo.edu.ua/psychological-service/news/6528-persha-psykholohichna-dopomoha-liudiam-iaki-perezhyly-kryzovu-sytuatsiiu
Львівська область http://loippo.lviv.ua/news/List-vchitel-v–tal-yskoi–stor-i-do-ukrainskih-koleg-publication/
Миколаївська область https://moippo.mk.ua/novyny/plyve-kacha-i-anhely-letiat/#more-5862 https://www.facebook.com/moippo.official/ (мережа Facedook)
Одеська область https://ppko.odessaedu.net/ https://www.facebook.com/946471355557467/posts/1811977629006831/  (мережа Facedook)
Полтавска область http://pano.pl.ua/pidrozdily/tsentr-praktychnoi-psykholohii-i-sotsialnoi-roboty https://www.facebook.com/poippo (мережа Facedook)
Рівнеська область http://rosvita.rv.ua/2013-09-10-06-10-48.html
Сумська область http://nmcps.sumy.sch.in.ua/informaciya_pro_zaklad/ Тимчасово проблеми із сайтом
Тернопільска область http://nmcpssr.blogspot.com/
Харківська область http://edu-post-diploma.kharkov.ua/?page_id=9458 Тимчасово проблеми із сайтом
Херсонська область Сайт тимчасово не працює
Хмельницька область https://hoippo.km.ua/?p=5289
Черкаська область http://oipopp.ed-sp.net/?q=node/12687 https://www.facebook.com/groups/1310246369325912/?ref=share (мережа Facedook)
Чернігівська область https://choippo.edu.ua/?page_id=90 Сайт тимчасово не працює
Чернівецька область http://ippobuk.cv.ua/?p=8637
м. Київ https://sites.google.com/site/nmcppippo/golovna https://www.facebook.com/groups/124176988169440 (мережа Facedook)
ДНУ «ІМЗО» https://imzo.gov.ua/psyholohichnyj-suprovid-ta-sotsialno-pedahohichna-robota/materialy-dlia-vykorystannia-v-roboti-pid-chas-voiennykh-diy/
Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи НАПН України https://psyua.com.ua/   https://www.facebook.com/UNMCPPSR (мережа Facedook)

Контакти  щодо психологічної підтримки

Цілодобова лінія психологічної підтримки  «Між нами» Львівський міський центр соціальних служб— 0800307305. Дзвінки з будь-яких операторів — безкоштовні.

Цілодобова безоплатна правова допомога /Free Legal Aid. – 0 800 213 103. Консультування з правових питань.

Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей». Гаряча лінія для дітей (08.00 – 22.00): 096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82.

Гаряча лінія НУО «Людина в біді» Безкоштовні психологічні консультації (24/7) 0 800 210 160.

Центр-Ресурс Професіонал. Системний сімейний психотерапевт. 09.00 – 20.00 тел у Польщі +4873 311 52 96. Вайбер, телеграм: (067)-718-99-66 (063)-721-04-63 (066)-219-09-73.

Сильне емоційне потрясіння, стрес, відчуття небезпеки можуть викликати у вашої дитини психологічну травму. Читайте нижче, як визначити, що у вашої дитини психологічна травма, та як ви можете їй допомогти. Якщо дитині потрібна допомога спеціаліста – можна звертатися на дитячу гарячу лінію нашого партнера Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine, яка працює в онлайн режимі. Щоб отримати консультацію пишіть:

Фейсбук – https://www.facebook.com/childhotline.ukraine/

Інста – https://www.instagram.com/childhotline_ua

Telegram – @CHL116111

Безкоштовна інтернет-платформа психологічної допомоги “Розкажи мені”. Для отримання допомоги потрібно коротко описати свій запит і надіслати заявку за цим посиланням (  https://tellme.com.ua)

Модератори платформи підберуть спеціаліста, і він якнайшвидше зв’яжеться з вами. Консультації проводяться безкоштовно у режимі онлайн.

Крім того, команда Інституту когнітивного моделювання зі співпраці з кафедрою медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету імені Богомольця та спеціалістами проекту “Друг” розробила бот першої психологічної допомоги. Він стане в нагоді в перші години після травматичної події – з ним можна ознайомитися, перейшовши за посиланням ( https://t.me/friend_first_aid_bot ) .

Створено чат-бот в Telegram для документування фактів порушень прав людини під час військової агресії рф

Про це розповіла Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

Завдяки боту “Stop Russian aggression” кожен може зафіксувати воєнний злочин російського солдата на нашій території. Денісова порадила додавати фото або відео, а також опис злочину.

Бот доступний за посиланням: https://t.me/stop_ru_aggression_bot

ПЛАТФОРМА ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ ТА РОЗВИТКУ КАР’ЄРИ створена з метою надання послуг з профорієнтації у дистанційному режимі для випусників та молоді.
Зареєстрованому користувачу надається можливість безкоштовно отримати послуги з профорієнтації у он-лайн форматі без відвідування центру зайнятості, якщо існує потреба у:
виборі майбутнього напряму професійного навчання; оцінці власних здібностей; саморозвитку.

https://myprofession.com.ua/proforientaciya.php

Для учнів 6-11 класів , батьків учнів 1-11 класів.

Дбаємо і піклуємося про психофізичне здоров’я.

​​🛌 Тривожність та сон

⭕️Це як зачароване коло, яке важко розірвати: проблеми зі сном – це поширений симптом тривожних розладів, а недостатня кількість сну призводить до ще більшої тривоги.

👩‍🔬Згідно з дослідженнями

🥱Депривація сну позитивно корелює з тривогою, а також напругою, нервозністю та дратівливістю. Одне з нещодавніх досліджень мозку показало, що сон менше восьми годин може посилити повторювані негативні думки і ускладнити позбавлення від негативних речей – симптомів, характерних для тривоги.

‼️Глибокий сон допомагає впоратися з тривожним розладом без ліків — це довело сканування мозку. Про це йдеться у дослідженні Університету Берклі.

❔Чому це важливо. Одна безсонна ніч підвищує рівень тривоги на 30%. Водночас навіть одна ніч глибокого сну допомагає впоратися зі стресом і знизити рівень тривожності.

🔬Науковці з Університету Берклі провели дослідження, щоб з’ясувати, як рівень тривоги залежить від кількості сну. У досліді взяли участь 18 людей. Вони переглядали емоційні відео після того, як проспали всю ніч, а потім після безсонної ночі. Вчені визначили рівень тривоги учасників за допомогою спеціального опитування та за допомогою сканування мозку з використанням функціонального МРТ.

🧠Сканування мозку після безсонної ночі показало, що частина мозку, яка допомагає контролювати рівень тривоги, була вимкнена, а глибші емоційні центри мозку були надмірно активними. Після цього в учасників вимірювали активність мозку протягом цілої ночі сну. За ніч рівень тривоги у них сильно впав, особливо у тих, хто довше перебував у фазі глибокого сну.

💬Головний автор дослідження професор Метью Вокер розповідає: «Ми знайшли ще одну функцію глибокого сну – зменшення тривоги протягом ночі завдяки реорганізації зв’язків у мозку. Глибокий сон є природним способом зменшити тривожність, якщо ми отримуємо його щоночі»

‼️Висновок учених: глибокий сон відновлює механізм у мозку, який регулює наші емоції, знижує емоційну та фізіологічну реактивність та запобігає загостернню тривоги.

Рекомендації науковців:

✅ почніть із заміни лампочки у кімнаті — вкрутіть «тепле» світло. Воно заспокоює та сприяє вивільненню мелатоніну. «Холодне» ж світло (зокрема, від екранів мобільного чи комп’ютера) спеціалісти радять вимикати за кілька годин до сну, або хоча б хвилин за 40;

✅придбайте темні важкі штори, особливо якщо живете в місті;

✅за потреби змініть матрац, подушку та ковдру, якщо відчуваєте, що вони незручні;

✅не робіть вдень нічого, що може перешкодити нічному сну: уникайте полудневого дрімання, алкоголю, кави після обіду, надмірно ситої вечері;

✅налаштуватися на сон допоможуть щоденні ритуали: розстеляння ліжка, гігієнічні процедури (зокрема, гаряча ванна), читання книжки, прослуховування розслабляючої музики, дихальні вправи, медитація;

✅ прагніть спати 8 годин щоночі;

✅ намагайтеся лягати спати близько 22:00 і не пізніше опівночі;

✅ уникайте їжі за три години до сну.

За матеріалами сайту tellme.com.ua

Що нормально відчувати під час війни? Окрім втоми, тривожності, стресу? Це ще й провали в пам’яті, безсоння або, навпаки, сонливість, відсутність апетиту або постійний голод. Психологи, які надають українцям екстрену допомогу в Telegram-каналі «Матеріали для дієвої психологічної підтримки», зібрали всі стани, які люди можуть переживати зараз. Якщо знайдете свої симптоми — не лякайтеся, а дайте душі час на перезавантаження.

Що нормально відчувати зараз?

Провали в пам’яті

Можете зловити себе на відчутті «Не розумію, що я роблю й куди йду. І, між іншим, хто я, теж не зрозуміло». Все вилітає з голови, ось починаю фразу — і забуваю, чим збирався її закінчити. Кудись пішла — і забула куди. Призначила зустріч — і забула, на котру годину. Сів не на ту гілку метро, не в ту маршрутку, забув телефон.

Відчуття, що сенсу немає ні в чому

Це не відчай, ні. Скоріше, нерозуміння. Ти щиро не можеш втямити, навіщо тобі ввечері йти до ванної чистити зуби, готувати щось на завтра на обід, навіщо працювати дистанційно або йти кудись на роботу. Це відчуття можна описати «Майбутнього немає».

Найпростіші речі ви робите надзвичайно довго

Можете годинами сидіти й дивитись в одну точку. Можете піти ставити прання й через 40 хвилин зрозуміти, що ви чомусь сидите на кухні.

Не усвідомлюєте суті сказаного іншими людьми

З вами можуть говорити, про щось запитувати, але все сказане наче розлітається на літери, і ви не запам’ятовуєте нічого з почутого — все немов шум, просто звуки. Вельми страшне відчуття, але й воно в наші скрутні часи — варіант норми.

Вами заволоділо бажання говорити без упину

Буває й навпаки: ви не можете спинитись і на секунду, вам потрібно бути весь час із кимось на зв’язку, щось обговорювати, вирішувати. Ви навіть розумієте, що може звучати «не дуже», але навіть не намагаєтесь сформулювати щось логічніше і зв’язніше.

Моторошна самотність і «бездомність»

Навіть якщо будинок чи квартира у вас є та не були знищені. Навіть якщо ви просто зараз сидите на домашньому дивані.

Відчуття «чорного світу»

Це відчуття таке темне й болюче, неначе у вас помер хтось близький. У цьому світі ви не помічаєте барв, весняної зелені, звуків. Вам нецікаві друзі, діти — вам не цікаво нічого, взагалі нічого.

Або, навпаки, радість і полегшення

Якісь довоєнні питання вирішились самі собою чи виявились безглуздо-неважливими зараз. Про це ви не будете більше думати.

Сором

Зараз взагалі з’явилось дуже багато різновидів сорому. Сором за те, що почуваєшся винним. Сором за недостатнє відчуття провини. Сором за те, що ти взагалі ні на грам не герой. Сором за розгубленість. Сором за власну тривожність.

Легка ейфорія

Так, це може звучати трохи дивно. Але ви відчуваєте безтурботне «Ой, та все буде добре!», «Найгірше позаду», «Та це все дрібниці, за кілька тижнів скінчиться».

Фізичне відчуття «пошматованості»

Світ видається підозрілим, жахливим місцем. Це один з найнеприємніших симптомів, але мине і він. Повірте, ваша психіка має великий запас міцності та впорається.

Безсоння

Вам важко заснути або ви засинаєте, а вночі кілька разів прокидаєтесь, рука тягнеться гортати стрічку новин навіть о 4-й ранку. Буває й навпаки — хочеться спати, спати, спати. Ви спали вночі, спите вдень. І все одно є відчуття невиспаності.

Нічні жахи

У нічних жахіттях ваш мозок може видавати найстрашніші картинки: у вашу квартиру влучає ракета, літак врізається у ваш будинок, ядерний вибух на горизонті, перестрілки, вибухи потягів, збиті літаки, земля, що провалюється під вами.

Сильні і дивні безпричинні болі

Тіло може по-своєму реагувати на гіперстрес: болі в спині, яка ніколи до цього раніше не турбувала, голова не реагує на жодні спазмолітики й готова луснути, болить шлунок, очі. Може початися алергія або запалення «на порожньому місці». Насправді все перелічене — відповідь нашого імунітету, який не завжди може впоратись із перенапругою. Ось і рветься, де тонко. Іноді одразу в кількох місцях.

Дикуваті смакові вподобання

Вам раптом подобається їсти шоколад впереміш із м’ясом, булками. Ковбаса, халва, яблука — давайте все і зразу, у довільному порядку. Запити можна кефіром чи солодким соком. Їсти нон-стоп, не особливо відчуваючи насичення чи задоволення, аби щось пожувати. Може бути й навпаки — шматок не лізе до рота. І так минає тиждень. А потім ви знову їсте багато борошняного, солодкого і знову стрімко набираєте вагу. Вага може сильно коливатись — як на зменшення, так і на збільшення.

Як полегшити свій стан і допомогти психіці?

Зрозуміти, що ваша психіка зараз — як космічний корабель під час перевантажень. Іноді вимушена вмикати запобіжник. А часом — усі запобіжники одразу. Дайте їй час на перезбірку. Це найкраще і єдине, що ми зараз можемо зробити.

За матеріалами https://osvitoria.media/experience/zi-mnoyu-vse-ok-yaki-dumky-emotsiyi-i-stany-ne-povynni-lyakaty-pid-chas-vijny/

Затишок

Найдорожче, що існує в цьому світі,

-Це завжди були і будуть лише діти.

Бо немає ані дня, ані хвилини,

Щоби батьки не турбувалися про дитину.

Носиш ти її під серцем і радієш,

Про її гарну частку тихо мрієш.

Потім носиш на руках і колихаєш,

Про здоров’я щиро Господа благаєш.

Час минає – вже ведеш її до школи…

Не зійдуть із гадки діти нам ніколи.

Чи малі вони, а вже дорослі

-Все одно до серця нашого приросли.

Обіймайте їх частіше, обіймайте

І у шкірну із доріг благословляйте!

Можна все, що тільки випаде, стерпіти,

Аби були щасливі наші діти…

автор О. Сапріянчук-Маротчак

Правила, які допоможуть вам в умовах невизначеності

Не важливо, де ви зараз знаходитесь: на території України, за її межами, чи на етапі вибору. Занотуйте три основних правила:

1. Моя особиста відповідальність.

Пам’ятайте: «Одягаємо кисневу маску спочатку на себе, потім на дитину». Тільки при своєму мінімальному внутрішньому ресурсі ви зможете поділитися ним з іншими.

   Завдання.

Можна  написати  для себе нотатки/лист:

-на які речі ви зараз впливаєте (почистити зуби, прибрати в квартирі, обійняти дітей/рідних і тд.);

-на що ви впливати не можете.

Так ви зменшите свій рівень тривоги.

2. Інформаційна гігієна

Відслідковуйте реакції свого тіла на ту чи іншу інформацію. Зараз її надто багато і вона має різний вплив на нас.

Не тоніть в інформаційному просторі. Відслідковуйте, як ваше тіло реагує на ту чи іншу звістку. Якщо ви відчуваєте злість, прочитавши новини, трансформуйте її в паливо для подальших дій, прийняття рішень, турботу про своїх близьких.

Мінімізуйте інформацію, яка вводить вас в ступор, замирання.

3. Фізична активність.

80% роботи нашого мозку та клітин ми підтримуємо через фізичну активність.

•ходіть

•танцюйте

•грайте в рухомі ігри

•займайтесь йогою

•дихальні практики

Робіть те, що можете собі зараз дозволити. Хоча би 30 хвилин в день займайтесь фізичною активністю.

Ці прості правила  можуть надати вам ресурс на прийняття важливих рішень. Для цього підтримуйте життєдіяльність в своєму тілі.

                                                                   За  матеріалами  Ярослава Федорчука

«Якщо ти не можеш вплинути на ситуацію, то зміни своє ставлення до неї…»
Але як це зробити і що це означає?

Це наша здатність впоратися зі складними життєвими подіями та відновитися після труднощів чи стресу.

🛡Метафорично ми можемо це уявити, як щит, який захищає наше ментальне здоров’я від зовнішніх стресогенних чинників.

Що впливає на відновлення?

– доброзичливе ставлення до себе;
– здатність реалістично планувати;
– розвиток асертивних комунікативних навичок;
– плекання своїх цінностей;
– розвиток власної «системи ресурсу»;
– плекання надії;
– розвиток здатності вирішувати проблеми.

Як і інші навички, “відновлення” можна розвивати. Ось декілька порад, які зможуть посприяти вашій життєвій стійкості.

🔹Подивіться на ситуацію під іншим кутом.
Замість того, щоби вишукувати тільки суцільний негатив у ситуації, яка склалася, спробуйте пошукати способи здорового вирішення ситуації чи принаймні способи підтримати вас.

Для більш глибокого аналізу можете відповісти на такі запитання:

🤔Чи мої думки про цю ситуацію допомагають її вирішити?
🤔У моменти, коли я би не переживав/ла цих емоцій, як тоді я дивився/лася на цю ситуацію?
🤔Які є сильні або позитивні сторони в мене або в ситуації, на які я ще не звернув/ла уваги?

Після подолання негараздів більшість людей переоцінюють свої погляди, наважуються на позитивні зміни та починають цінувати прості, радісні моменти і життя загалом.

🔹Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати або змінити.
Іноді при зіткненні із труднощами нам здається, що ми наче збиваємося з ніг та не можемо за щось вхопитися, щоб втриматися «на плаву». Тим самим «рятувальним кругом» може слугувати повернення відчуття контролю.

Саме для цього знайдіть і зосередьтеся виключно на тих елементах ситуації, на які ви можете вплинути, якими ви здатні керувати. Це може повернути відчуття безпеки або кращої стійкості.

🔹Складіть «абетку ресурсу».
Потрібно на кожну літеру алфавіту написати своє джерело задоволення. В результаті ви отримуєте список дій, які завжди покращуватимуть емоційний стан. Добре, якщо там будуть справи, які можна зробити одразу, а також більш складні, які потребують планування.

🔹Можна вести щоденник станів та емоцій.
Коли змінюється настрій, ставте все на паузу та запитуйте себе: «Яка думка пронеслася в мене в голові?». Спробуйте її сформулювати та проаналізувати.

За матеріалами Галини Волошиної.

«Як жити далі?», або «Людина в пошуках справжнього сенсу»

   Багатьох хвилюють  думки про непередбачуваність майбутнього в умовах війни та страху: «Як планувати життя?», «Що буде зі мною та близькими?», «Як тепер жити далі?»…

Є чудовий вислів Фрідріха Ніцше: «Той, хто знає, навіщо жити, може витримати будь-яке як».

   Саме цю цитату взяв за основу австрійський  психолог Віктор Франкл для своєї книги «Людина у пошуках справжнього сенсу». Людина, яка пережила ув’язнення нацистського концентраційного табору, ділиться своїм досвідом та пояснює, чому хтось скоро здається, а хтось, не дивлячись на всі труднощі, продовжує жити. Де взяти ту запальну жагу життя, коли здається, що краще вже не буде?

   Ось декілька цитат автора, які змусять подивитися на світ під іншим кутом.

  Кожен із нас має своє специфічне покликання або життєву місію, призначення для виконання конкретного завдання. Людину не можна ані замінити, ані повторити її життя. Отже, завдання кожної людини є унікальним, як і її специфічна можливість його виконати.

  Справжній сенс життя потрібно відкривати у навколишньому світі, радше ніж у самій людині або її власній душі. Буття людини завжди скероване до чогось або до когось іншого, — чи це сенс, який потрібно здійснити, чи інша людська істота, з якою потрібно зустрітися. Що більше ви забуваєте про себе, віддаючись виконанню справи чи коханню до іншої людини, то більш людяною ви стаєте і тим повніше реалізуєте себе.

   Живіть так, ніби живете вже вдруге і при першій спробі зіпсували все, що лиш можна зіпсувати.

   Нехай на деякий час, нехай в певних особливих ситуаціях, але гумор — це теж зброя душі в боротьбі за самозбереження. Адже відомо, що гумор, як ніщо інше, здатен створити для людини якусь дистанцію між нею самою та її ситуацією, поставити її над ситуацією, нехай, як уже згадувалося, і ненадовго.

  У людини можна відібрати все, окрім одного: останньої волі — вибирати своє ставлення до будь-яких обставин, вибирати свій шлях.

  Між стимулом і нашою реакцією на нього завжди є час. За цей час ми вибираємо, як реагувати. І саме тут криється наша свобода.

  Прагнення знайти сенс життя є головною мотивувальною силою в людині… У світі немає більш дієвої допомоги для виживання навіть в найжахливіших умовах, ніж усвідомлення, що твоє життя має сенс.

                                                                   Джерело:матеріали  Галини  Волошиної

Кишеньковий психолог: мобільні додатки для покращення емоційного стану

Смартфони давно допомагають нам стежити за здоров’ям, проте не варто обмежуватися лише рахунком кроків чи моніторингом серцебиття. Наприклад, мобільні додатки також можуть сприяти покращенню психічного здоров’я

 Daylio – додаток, в якому зручно вести «щоденник» емоцій. У ньому вбудована шкала настроїв та десятки видів активностей. Потрібно просто позначати, якими справами ви займаєтеся, та як почуваєтеся у процесі – а додаток буде аналізувати звички, видавати статистику настроїв та нагадувати про вправи, які треба виконати. У застосунку можна робити нотатки про самопочуття та стресові фактори, щоб згодом пригадати конкретні дні та зрозуміти, що саме приносить задоволення або навпаки.

 Happify – додаток, який навчає користувачів отримувати задоволення від життя. Він допомагає позбутися звички негативно мислити та вчить позитивно дивитися на світ. Прості вправи маскуються під нескладні ігри, які творці вигадували, покладаючись на результати наукових досліджень про психологію щастя.

Під час військових дій життя та особиста безпека кожної людини є ключовими. Особливо це стосується підлітків, які дуже вразливі, хоч інколи і хочуть здаватися дорослішими ніж вони є!
Проте, може статися так, що дитина опиниться на вулиці чи у громадському місці у небезпечний час. Вона має знати основні правила безпеки та поведінки у таких ситуаціях.
Ці поради можуть зберегти життя!

💪Як віднайти мотивацію в важкі моменти в житті?

👌проста вправа на кожен день

🔴Важко залишатись продуктивним і знаходити сили, коли наша країна в війні, і ми всі переживаємо втрати щодня. Хай то сили та мотивацію для роботи, волонтерства, продовження навчання, чи просто для рутинних справ, які в мирний час давались простіше.

🟢Оксфордський професор Кріс Сіврайт у своєму курсі з психології про горе та втрату ділиться простою технікою, як віднайти мотивацію в важкі моменти в житті.

🌟Вам потрібна мотивація?

Подумайте про те, що ви хотіли б зробити зараз, для чого вам потрібна мотивація.

Закрийте очі. Згадайте час, коли ви відчували справжню мотивацію в минулому — коли робили щось і позитивні дії змінили ваше життя.
Повністю поверніться до цього моменту у своїй пам’яті — озирніться, що ви бачите, почуйте те, що ви говорили та думали, відчуйте, як добре вам було. Якщо ви не можете згадати такий час в минулому, подумайте про справу, яку потрібно робити зараз. Як ця справа змінить ваше життя, чи можливо навіть життя інших, що вас спонукає діяти зараз?

😌Уявіть, як би ви себе почували, якби мали всю впевненість, силу, завзятість і рішучість, якої вам зараз не вистачає.

Продовжуючи перемотувати цей спогад або визуальні образи з майбутнього. Робіть кольори яскравішими, звуки – гучнішими, а почуття – сильнішими. Скажіть собі: «Вперед!» своїм найвпевненішим внутрішнім голосом.

Поки ви відчуваєте ці приємні відчуття, стисніть великий і середній пальці на вашій лівій руці разом. Відтепер кожен раз, коли ви стискаєте ці пальці разом, ви будете знову переживати ці добрі відчуття. Запам’ятайте їх.

ПОВТОРЮЙТЕ перші чотири кроки кілька разів, щоразу додаючи нові мотиваційні образи, поки просто стиснувши великий і середній палець разом, ви не повернете собі добрі відчуття, які вас спонукають рухатись вперед.

Все ще тримаючи великий і середній палець разом, поверніться до теперішньої ситуації, для якої ви шукаєте силу та мотивацію.

💭Уявіть, що все йде саме так, як ви хочете. Погляньте, що ви побачите, послухайте, що ви чуєте і відчуйте, як добре давати імпульс, створювати щось нове, змінючи своє життя.

💥Виконавши цю вправу, ви привели в дію силу імпульсу у своє життя.

☀️Все, що ви задумали зробити зараз, буде легше досягти, ніж будь-коли раніше. Щойно ви поклали на себе відповідальність за власну мотивацію… тож почніть це робити. Важливо зробити перший маленький крок прямо зараз.

👌Стискайте середній та великий палець щоразу, коли відчуваєте, що втрачаєте мотивацію. Повертайте себе в стан імпульсу. І робіть перший крок в напрямку задуманого.

Під час війни поряд з фізичною безпекою дуже важливо потурбуватися про свій психологічний стан. Зібрані корисні ресурси, які допоможуть вам та вашим дітям знайти потрібну психологічну підтримку, навчать як поговорити з дітьми правильно про війну та дозволять відволіктись й частково заспокоїтись читанням книжок.https://docs.google.com/document/d/1IrKMjZCgycrboagT9TgQaDJhGNA60ro6/edit?usp=sharing&ouid=114182414007201613354&rtpof=true&sd=true

У сьогоденні часто хочеться сховатись під ковдру і чекати на новину про нашу перемогу. Але ж поряд наші діти, для яких ми та сама ковдра і та сама перемога. І це точно те, на що ми зараз можемо впливати.

Тому, якщо наша “батарейка лише заряджається”, можемо спробувати разом із нашими невгамовниками говорити на такі теми:

 1. Якщо б у тебе була можливість стати невидимим на один день, що б ти робив?
 2. З усіх слів, що ти знаєш, яке слово найсмішніше?
 3. Коли діти стають дорослими?
 4. Якою твариною ти б хотів бути? Чому?
 5. Ти б радше обрав страву зі смаком використаних шкарпеток чи ту, яка забарвлює тебе у зелений колір?
 6. Ти б хотів у своїй кишені тримати попкорн чи кошеня?
 7. Що тобі подобається більше: чхати або гикати (ікати)?
 8. Що тобі найбільш незрозуміле у дорослих?
 9. Що найприємніше тобі коли-небудь говорили про тебе?
 10. Якщо б у тебе була можливість змінити в мені щось одне, що б це було?
 11. Яке правило в нашій сім’ї найважливіше?
 12. Опиши себе за допомогою 3 слів.
 13. У тебе є щасливе число? Чому воно для тебе щасливе?
 14. Що таке кохання?
 15. Якщо б ти мав ресторан, які страви там би готували?
 16. Що б ти робив, якщо б я поцупила твою цукерку?
 17. Які три бажання ти б загадав, якщо б у тебе була чарівна паличка? Будь ласка, якщо вважаэте за потрібним – зберігайте і розповсюджуйте, аби інші батьки теж могли допомогти собі й своїй дитині. Все буде Україна! Інформація від Лада Ендресен

Мультфільм про захоплюючі історії з життя хлопчика Сашка та його кота Шкоди, які завдяки знанням правил мінної безпеки уникають всіх пасток підступних мін.

Більше інформації на сайті stopmina.com

Хочете позбутись тривоги, страху чи провини, які зявились внаслідок воєнних дій на території України? Але не хочете звертатись до спеціаліста? Створений телеграм-канал матеріалів для психологічної самодопомоги. Долучайтесь.https://www.facebook.com/104651662167540/posts/116164634349576/?sfnsn=mo

Інформація  для  батьків,   учениць та  учнів 8-11 класів. 

                Агресія та хейт у соцмережах. Як реагувати?

У зв’язку з  російською  агресією  і  війною  в  Україні   багато  батьків  і  дітей  час від  часу перебувають  в стані гострого  стресу, тривалість якого уже досягає 6 тижнів.

Цьому стану притаманне так зване чорно-біле або бінарне мислення. Це когнітивне викривлення, яке прагне всі речі в світі поділити на хороші та погані, правильні та хибні, свої та чужі. Таке мислення є досить сприятливим підґрунтям для прояву агресії.

Крім того, з початку війни кожен проживає цілий калейдоскоп почуттів. Це і страх за своє життя або життя  дітей,  близьких людей, і злість на окупантів, і розпач від ситуація,  у  якій  опинилися, і туга за нереалізованими планами, і втома від постійного напруження.

Коли такі почуття інтенсивні та тривалі — далеко не кожному вдається відшукати екологічний спосіб аби прожити їх. І тоді вони можуть трансформуватись у роздратування, сарказм, докори і, звісно, агресію.

Будь-який агресивний коментар у  соціальних  мережах часто  є прихованим «запрошенням» до гри на психологічному рівні. Тобто автор коментаря, зазвичай несвідомо,  очікує відповіді, переважно негативної.

А що робити, аби хейтерські повідомлення не псували настрій та життя?

Є декілька способів реагування:

Ігнорувати.  Будь-яка відповідь на агресію — є вступом в гру. Особливість такої гри полягає в тому, що в ній немає переможців. Після контакту всі учасники взаємодії скоріш за все відчуватимуть  ніяковість/розчарування/злість, але ніяк не радість та задоволення. Найкращим рішенням є рішення не вступати у таку психологічну ігру.

Уточнювати. Якщо немає можливості уникнути контакту та не вступати в дискусію, тоді варто уточнювати, що саме співрозмовник має на увазі. Внаслідок особистих особливостей сприйняття деяка інформація може сприйматись інакше, ніж була озвучена. Нестабільний емоційний і психологічний стан може спричиняти такий ефект. А як вже зазначалось на початку — багато  людей все ще перебуває в стані  стресу.

Блокувати хейтерів. Якщо запропоновані вище способи не є дієвими у вашому випадку і необхідно захищати власні кордони — можна блокувати тих осіб, від агресії яких ви потерпаєте. Це нормально.

Універсальної рекомендації немає. Який із запропонованих способів реагування на хейт є найбільш прийнятним для вас — вирішуєте саме ви, виходячи з конкретних обставин.

                     Головне, зберігайте власний спокій!

                                                                                За матеріалами А. Андрєєвої

💙💛 Українці створили мобільний застосунок, що допомагає батькам дбати про емоційний та психічний стан дітей під час війни

Застосунок Hearty підказує прості ігри та активності. Працює оффлайн і його можна використовувати навіть в укриттях. У застосунку доступні книги від Барабуки, аудіоказки українською та інший контент для дітей. Застосунок безкоштовний.

Завантажити: https://iparent.onelink.me/przr/3c893e25

Війна має свою «психологію».
Вона складається з інформаційно-психологічних атак.
✔️Ми уже пережили всі стани діяльності психіки.І зараз у нас виснаження.
.
✔️Попередній стан — це була ейфорія, яка підкріплювалася дикою злістю до ворога і невичерпною гордістю за наші перемоги. Під час ейфорії ми по максимуму об’єдналися, згуртувалися, зарядилися бойовим духом. Ми могли не спати, не їсти і функціонувати на всю бойову готовність.
.
✔️Але для мозку енергетично важко працювати в такому стані. Тому він включив для себе функцію захисту!
І ми почуваємо себе тотально виснаженими. Можуть бути ознаки депресії через постійну тривогу.
.
💢Ворог знає усі ці прийоми! Він на це й розраховує.
Щоби у стані виснаження зламати нас повністю!
Залякати. Обдурити. Знешкодити.
.
✔️Наш мозок потім знову включиться в режим «готовності».
Зараз йому потрібно допомогти пережити виснаження.
.
✔️За будь-якої нагоди спимо навіть якщо для цього треба випити заспокійливе;
✔️П’ємо воду. Обезводнений організм не може боротися зі стресом. Вода потрібніша за їжу;
✔️Робимо інформаційні паузи від читання новин;
✔️Виключаємо режим жалості за усим матеріальним. Ворог на це розраховує, тому нищить наші інфраструктури. Саме постійна жалість за втраченим ще більше підживлює тривогу і вирубує наш мозок❗️Ми усе відбудуємо. ❗
✔️Включіться в план «що я зроблю після війни» -це допоможе вашому мозку працювати на ваш порятунок, а не на тихеньке самознищення;
✔️Рятуйтеся гумором. Це надійний щит для мозку, щоб трохи знизити кортизол;
✔️Обіймайтеся;
✔️Говоріть близьким «я тебе люблю». Такі слова допомагають тримати сили.
🇺🇦не вірити, не поширювати не перевірену інформацію. Нас ніхто ніколи не здасть!
І ми Не Здаємося!💙💛🙏

Кілька порад, щоб забезпечити себе достовірною інформацією і не реагувати на провокації

Чи є посилання на офіційні джерела? Чи це суб’єктивна думка конкретної людини?

📜 До офіційних джерел у час війни ми відносимо: Офіс Президента України, Генеральний штаб ЗСУ, Кабінет Міністрів України, Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція України, ДСНС, Сухопутні війська ЗСУ, Військово-морські сили ЗСУ, Територіальна оборона ЗСУ, Центр стратегічних комунікацій та інформаційно безпеки, Ukraine Now, Країна_інфо.

🗨 Думка ж конкретної людини часто виражається словами: «на мою думку», «мені здається», «я впевнений(а)», «я знаю, що..», «я думаю, що».

😱 Чи є емоційне забарвлення повідомлення? Чи в ньому лише факти?
Факти — це конкретні цифри, статистика, графіки, імена реальних людей.

🥑 Чи має ця інформація користь?
Висвітлення загальних подій в країні та окремо в кожному місті — це те, що дозволяє розуміти повну картину та певним чином контролювати перебіг подій, наприклад, для вибору більш безпечного місця.

Як це впливає на мене?
🤯 Негативно емоційно забарвлена інформація часто викликає занепокоєння, посилює тривогу та відчай. Доволі часто цей шлях обирають дезінформатори для того, щоб посіяти відчуття зневіри.

⛔ Повідомлення на кшталт «Дуже терміново!», «Це правдива інформація, передайте далі» — найчастіше є неправдивими.

✍️ Перевіряємо інформацію та ділимося лише офіційними фактами!

За матеріалами клінічної психологині Аліни Касілової

Щоб підтримати дітей під час військових дій та надати їм швидку психологічну допомогу, МОН та психолог Світлана Ройз підготували серію відео.

Вони доступні за посиланнями ⬇️
Сайт МОН: https://mon.gov.ua/ua/psihologichna-turbota-vid-svitlani-rojz
YouTube МОН: https://youtube.com/playlist?list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS

Для батьків учнів 1-4 класів

            Як вберегти психічне здоров’я дітей під час війни?

          Проводьте алегорії з улюбленими казками. Коли збираєте дитину в укриття, поясніть, що кожен герой казок проходить випробовування на сміливість та можливість витримати щось неприємне. Пригадайте улюблені казки вашої дитини та  які там були випробовування.

➡️Це допоможе малечі зрозуміти не унікальність ситуації, допоможе запустити механізми адаптації.

Вигадуйте нових фантастичних персонажів. Звісно, під землею у підвалах та укриттях холодно або жарко, тісно, темно і лячно. Але в нас є уява! Пограйте з дитиною в гру «А зараз вигадаємо щось кольорове, щось дивне, щось з вухами, та інше» – персональний тотем-захисник, як Патронус у Гарі Поттера.

➡️Так ми зможемо зменшити вплив депривації від замкнутого простору.

Розказуйте про янголів, які захищають. Коли лунають вибухи та постріли, але ви в безпечному місці та захищені, можна з дитиною уявляти великі крила Янголів, що боронять наших солдатів та допомагають їм нас захищати.

➡️Так ми допоможемо малечі відчути себе в безпеці.

Малюнки захисникам. Коли у дитини виникають питання, що ми можемо зробити для допомоги, — малюйте з малечею малюнки підтримки та сміло викладайте їх у соціальні мережі.

➡️Так дитина побачить і відчує, що вона теж робить щось важливе.

Фізичні ігри, дихальні вправи, навчання за планом, вивчення іноземної мови.

➡️Так ми допомагаємо стабілізувати організму психічну систему після дезорганізації воєнним станом.

Інформація для батьків учнів 1-10 класів.

В умовах постійної тривоги та небезпеки життю дуже важливо бути в стані приймати рішення і мислити критично.

Базова вимога для цього – хоча б кілька годинний сон на добу. (Як заснути розповіла психолог Вікторія Горбунова).

🌙 Обладнайте місце для сну. В найбезпечнішому доступному укритті.

🌙 Теплі речі. Спальні мішки, ковдри, теплий одяг. Дітям також важливо мати поруч свої іграшки, не забороняйте їм.

🌙 Максимальна звукоізоляція. Використовуйте беруші, можна обмотати голову шарфом, одягнути шапку, зробити заглиблення з одягу та ковдр.

🌙 Обіймайтесь. Це допоможе зігрітись, трохи знизить тривогу, вирівняє серцебиття. Дітей гладьте по спині, голові, притискайте до себе, заколисуйте, наспівуйте колискові.

🌙 Обмежте новини. Оберіть два-три джерела, з яких ви отримуєте новини і перевіряйте інформацію в фіксовані періоди часу. Постійне гортання стрічки та слухання новин не дає мозку заспокоїтись. Коли прокидаєтесь вночі, не беріть телефон, а спробуйте заснути знову.

ДОРОГА УКРАЇНСЬКА ДИТИНО: ( За матеріалом Наталії Сиротич)

 1. Пам’ятай, що тебе люблять!
  Не лише рідні та близькі, але й усі, хто турбується про тебе!
  Кожен захисник стоїть на варті України, тому що любить тебе!
  Кожен журналіст якнайшвидше намагається передати офіційну інформацію, тому що любить тебе!
  Твої вчителі сьогодні будуть в думках і, можливо, в соцмережах з тобою, бо люблять тебе!
  Ти, дитино, важлива для багатьох, тому будь певна, що про тебе турбуватимуться!
  А тепер тільки уяви: якщо ти така цінна для людей, то на скільки цінніша для Бога!.. Сьогодні й надалі ти в Його долонях щомиті: вранці, вдень, ввечері, посеред ночі. Люблена Ним безмежно, а, отже, захищена!
  Ти в безпеці! Про тебе турбуються!
  Можливо, лише сьогодні відчуєш, на скільки багатьом ти потрібна й небайдужа…
 2. Люби!
  Не лише рідних та близьких…
  Від нині особливо відчуватимеш, як сильно можеш любиш незнайомих, але рідних тобі людей: захисників та інших дорослих, які безупинно дбають про твою безпеку й добробут!
  Проявляй цю любов до них так, як і вони до тебе, – через слова, добрі й мудрі вчинки!
  Турбуйся про рідних, допомагай, довіряй, підтримуй!
  Будь вдячна, невимовно вдячна кожному, хто дбає про тебе!
  Можливо, лише сьогодні відчуєш, на скільки сильне, гучне, цінне твоє “дякую”…
 3. Говори!
  Бо цього ніхто не забороняє!
  Можливо, задля твоєї безпеки, люблячі дорослі часом проситимуть тебе говорити пошепки, але говорити серцем можеш завжди!
  Говори про те, що відчуваєш!
  Від сьогодні тисячі разів чутимеш фразу “не панікуйте!”, бо так кажуть дорослі, які люблять і турбуються про тебе. Але це не означає, що мусиш ніколи й нічого не боятися…
  Панікувати – це дозволити страху керувати нами. Тож, погодься, що дозволяти йому це робити справді не варто.
  Але заборонити страхові бути в твоєму серці теж не завжди може вдатися… Тому, якщо буде страшно, розкажи про це дорослим. Якщо захочеться плакати, притулися до них і розкажи про це.
  Не думай, що тільки ти відчуваєш страх і тривогу. Не думай, що відчувати ці почуття погано. З тобою все гаразд. Ти сильніша за найсильніші свої почуття. Ти в безпеці, бо поруч люблячі дорослі. Вони допоможуть тобі керувати страхом, тривогою… Говори з ними, проси про допомогу і вислуховуй інших!
  Але, якщо зовсім-зовсім не зможеш підібрати потрібних слів про те, що відчуваєш, знай: Господь тебе розуміє без жодного слова. Єдиний розуміє найкраще й до крапельки вислуховує!
  Говори з Ним! Часто, скрізь, завжди!
  Можливо, саме сьогодні вперше відчуєш, яке це щастя мати можливість говорити з Тим, Хто щосекунди поруч і завжди чує та розуміє…
 4. Живи надзвичайно!
  Надзвичайний стан означає не лише те, що маємо особливо уважно слухати дорослих. Надзвичайний стан – це час надзвичайних обіймів з рідними, надзвичайних слів і дій підтримки, надзвичайно світлих повідомлень друзям, надзвичайних молитов…
  І навіть, коли надзвичайний стан змінюють воєнним, ти залишаєшся надзвичайно цінною для рідних і усіх-усіх українців та світу!
  Можливо, саме сьогодні особливо відчуєш надзвичайність, неповторність, цінність кожнісінького українця!
 5. Будь готовою!
  Пригадай, коли тобі вдалося гарно написати контрольну. Або добре виступити. Або успішно організувати якесь свято чи прийняти гостей. Пригадай що-небудь, до чого ти добре готувалася, і саме тому все закінчилось добре.
  Зараз час “бути готовим”! А це означає бути відповідальним, слухняним, турботливим! Означає любити себе та інших людей!
  Якщо доведеться бігти в укриття, скажи собі “я готовий”!
  Якщо потрібно швидко зібрати необхідні речі, будь готовою в усьому слухати дорослих!
  Навіть доведеться бути готовою залишатися вдома, якщо про це проситимуть турботливі дорослі!
  Бути готовою – це твоя супересила, якою можеш щедро ділитися з іншими, і будь певна, що Господь її лише примножуватиме в тобі!
  Можливо, лише сьогодні зрозумієш, на скільки ти суперсильна, суперуважна, супервідповідальна й готова до різних завдань! Тож будь готовою вирішувати їх і допомогти іншим в цьому!

Дорога українська дитино, ти в Божих обіймах, в обіймах України і в обіймах людей…

Уже незабаром стартує реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні .Випускники розпочали активну підготовку до важливих випробувань у їхньому житті – випускних і вступних іспитів – ще у вересні, а то й раніше.

Дівчата та хлопці, визначаючись із планами на майбутнє і готуючись до ЗНО, сподіваються на підтримку батьків. Причиною хвилювання можуть бути сумніви в знаннях та здібностях, стрес через незнайому ситуацію або відповідальність перед батьками і школою / ліцеєм / коледжем / технікумом. Тому дуже важливо усвідомити, що іспит – це не випробування, а можливість виявити себе і набути досвіду.

Пропонуємо ментальні карти, що допоможуть систематизувати інформацію, а під час іспиту – застосовувати стабілізаційні практики.https://testportal.gov.ua/yak-batky-mozhut-dopomogty-dytyni-pidgotuvatysya-do-zno/

Учні не випускають гаджетів з рук, і просто заборонити користуватись телефоном неможливо, адже інтернет-простір – це світ, де всі ми, і дорослі також, черпаємо інформацію та спілкуємось щоденно. Але бути причетним до онлайн-життя дитини та контролювати цей процес ми просто зобов’язані!

Поради допоможуть вам, батьки, не тільки навчити дітей «цифровій гігієні», але й захистити їх від багатьох інтернет-загроз.

✅1. РОЗМОВА. Відкриті і чесні розмови про онлайн-життя вашої дитини – один з кращих способів захисту від кібершахраїв, неналежного контенту та інтернет-цькування.

✅2. ВІРТУАЛЬНІ ДРУЗІ. Застерігайте дітей, що не завжди віртуальні друзі – це ті, за яких вони себе видають.

✅3. «ІНТЕРНЕТ-ДВЕРІ». Ваша дитина знає, що не можна відкривати двері незнайомцям? То навчіть її також не відповідати незнайомцям в мережі.

✅4. ПОСИЛАННЯ. Навчіть дитину не відкривати незнайомі посилання.

✅5. ПРИВАТНІСТЬ. Ваша дитина повинна розуміти поняття та не залишати у соцмережах особисту інформацію на кшталт домашньої адреси або адреси школи, імен батьків чи номерів банківських карт.

✅6. АНКЕТИ. Навіть якщо після заповнення анкети на сайті чи у соцмережі на дитину чекає приз, вона повинна розуміти всі ризики та ігнорувати «привабливі» пропозиції.

✅7. ГЕОМЕТКИ. Попросіть дитину не ставити геометки в місцях, де вона часто буває.

✅8. ІНТЕРЕСИ. Дорослі повинні знати, у яких групах у соціальних мережах спілкується їхня дитина, або мати доступ до перегляду цих чатів обов’язково з попередженням про це дитини, інакше є ризик втратити довіру.

✅9. КОРИСНІ ДОДАТКИ. Встановіть на телефон дитини додаток, який буде відстежувати і показувати її місцезнаходження (Kaspersky Safe Kids, Google Family Link, Kids Place та ін..).

✅10. ІНТЕРНЕТ ПАМ’ЯТАЄ ВСЕ. Тому дуже важливо навчити дитину спілкуватися в ньому так, щоб не було соромно ні за одне залишене слово або відправлений файл.

✅11. МЕРЕЖИВИЙ ЕТИКЕТ. Як і в реальному житті, ваша дитина повинна навчитись поважати приватність інших, не розпалювати конфлікти та ділитися тільки перевіреною інформацією.

✅12. ПЕРЕХІД У РЕАЛЬНІСТЬ. Ваша дитина повинна знати, що зустрічатись у реальності з незнайомими людьми з Інтернету – це дуже небезпечно!

✅13. ІНТИМНІ ФОТО. Дитина не повинна викладати або відправляти свої інтимні фото НІКОМУ І НІКОЛИ!

✅14. ПАРОЛІ. Ніхто не повинен знати логіни та паролі вашої дитини, крім неї та вас, якщо ви про це домовились.

✅15. «НІ!». Навчіть дитину говорити це слово завжди, коли хтось незнайомий, або навіть друг пропонує зробити щось недозволене або виконати прохання.

✅16. КОМПРОМІС. Тотальний контроль онлайн-життя може привести до конфліктів та недовіри між вами та дитиною. Йдіть на компроміси та домовляйтесь із дитиною.

✅17. ОНЛАЙН-ДРУЖБА. Насолоджуйтесь онлайн-простором разом із дитиною: переписуйтесь, кидайте один одному фото та смішні відео. Будьте підтримкою та другом своїй дитині.

✅18. ДЕНЬ БЕЗ ТЕЛЕФОНУ. Регламентуйте час проведення вашої дитини у мережі в залежності від її віку. Маленьким дітям давайте телефон по годинам, а дорослим запропонуйте хоча б один день на тиждень відмовитись від онлайн-життя.

✅19. КІБЕРБЕЗПЕКА У ШКОЛІ. Запропонуйте курс кібербезпеки у вашій школі.

✅20. БАТЬКІВСЬКИЙ ПРИКЛАД. Тільки власний приклад батьків, які сприймають Інтернет виключно як засіб отримання інформації, а не як місце, де можна приховатись від проблем, допоможе вам донести всі ці правила вище.

Що вважається насильством над дитиною?

Жорстоке поводження з дитиною — будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема домашнього насильства, а також будь-які незаконні угоди стосовно дитини, зокрема вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини.

Це все травмує дитячу психіку і навіть може призвести до фізичного каліцтва. Для того, щоб захистити дитину від жорстокого поводження та покарати кривдників, необхідно чітко розуміти ключові прояви насильства та алгоритм дій у випадках жорстокого поводження або домашнього насильства щодо дитини:

▪️ зробити кривднику зауваження (якщо є змога, зняти все на камеру);
▪️ якщо кривдник не відреагував на зауваження — викликати поліцію;
▪️ підійти до дитини та спокійно запитати про її самопочуття;
▪️ якщо дитина потребує медичної допомоги, викликати швидку.

Для зворотнього зв’язку – alinabogolubska@gmail.ua